Latvijas Republikas veselības ministrs Guntis Belēvičs, viesojoties darba vizītē Jēkabpilī, apmeklēja Jēkabpils reģionālo slimnīcu, kur iepazinās ar pēdējo gadu laikā realizētajiem infrastruktūras attīstības projektiem, kā arī izzināja slimnīcas darba galvenās problēmas. Viena no lielākajām problēmām, ko uzsvēra Jēkabpils reģionālās slimnīcas direktors Ivars Zvīdris, ir pārāk nevienlīdzīgs valsts finansējums sekundārās ambulatorās veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai Latvijas ārstniecības iestādēm, piemēram, Jēkabpilij pērn tie bija vien 38,12 eiro uz vienu iedzīvotāju, savukārt Dobelei 62 eiro uz vienu iedzīvotāju.
Ivars Zvīdris saka: Šī netaisnība tika radīta vairāk vai mazāk mākslīgi, jo mums arī bija labs piedāvājums mums ir ļoti labs otolaringologs, tāpat kā Madonā ir ļoti labi traumatologi. Lūdzām iespēju palielināt mums kvotu, bet saņēmām atbildi: Nē, nevaram nekādi palielināt, cik ir, tik ir. Savulaik, kad ministre bija Circenes kundze, tika panākts, ka tika izlīdzināti tarifi par gultas dienu lokālajām un reģionālajām slimnīcām. Tad tika apsolīts, ka ne tūlīt, bet tuvākajā pārskatāmajā nākotnē tiks izlīdzināti arī ambulatorās naudas apjomi pret iedzīvotājiem. Runa bija tāda nost neņemsim, dosim klāt tiem, kam ir mazāk. Tomēr līdz šim nekas nav mainījies.
Veselības ministrs Guntis Belēvičs saka: Es aicinu jūs šos citu ministru laikā dotos solījumus atgādināt arī man. Iestrādāsim tos normatīvajā aktā, paredzēsim, ka izmaiņas nestājas spēkā nākamgad, jo mēs zinām, ka nākamgad tam nebūs naudas, bet mums neviens neliedz šo normatīvo aktu virzīt uz priekšu un paredzēt, ka tas stājas spēkā no 2017.gada vai no 2018.gada sākuma. Darām tā! Es esmu absolūti sabiedrotais.
Tāpat vizītes laikā tika apspriesta iespēja Latvijā ieviest obligāto veselības apdrošināšanu, ko savulaik jau plānoja, bet nerealizēja iepriekšējā veselības ministre Ingrīda Circene. Guntis Belēvičs skaidro iemeslus, kādēļ apdrošināšana netika ieviesta: Circenes kundzei uz rokas bija Pasaules Veselības organizācijas Barselonas filiāles ekspertu atzinums par to, ka valstī, kurā ļoti lielām pacientu grupām valsts apmaksā 100procentīgi visus veselības aprūpes pakalpojumus, šādu sistēmu var ieviest tikai tad, ja valsts finansē vismaz piecus procentus no iekšzemes kopprodukta. Pērn tie bija trīs procenti, nākamgad būs 2,9 procenti. Tā ir viena no atbildēm. Otra atbilde ir šāda padarīt ārstu par nodokļu nomaksas kontrolieri ir absolūti nepareizi, jo ārstam ir pilnīgi citi uzdevumi.
Tajā pašā laikā veselības ministrs uzsvēra, ka šis jautājums netiks aizmirsts.
Uz jautājumu par iespējām izveidot Jēkabpilī atskurbtuvi, ministrs atbildēja, ka tas būtu jārisina pašvaldībai, kā arī minēja piemēru, kā to labāk izdarīt: Pašvaldībai atskurbtuve izmaksā ļoti daudz, galvenais izdevumu postenis ir medicīnas personas apmaksa. Medicīnas personai jāsēž atskurbtuvē arī tad, kad nav dzērāju. Darba nav, bet nauda jāmaksā. Ko, piemēram, dara Cēsis? Kamēr jums nav atskurbtuves, jūs varat mācīties no šī piemēra. Cēsīs tiek iekārtota atskurbtuve bijušajā morgā, kas ir blakus slimnīcai. Tas nozīmē, ka ārstniecības persona nav jātur atskurbtuvē, bet tad, kad atved dzērāju, viņa var iziet no slimnīcas un pēc minūtes apskatīt to cilvēku, vai viņam ir nepieciešama ārstnieciskā palīdzība, vai nē. Varbūt tas ir ceļš, kādu varētu iet arī Jēkabpilī? Varbūt jums šeit tuvumā ir iespējamas telpas?
Guntis Belēvičs arī informēja par citām aktualitātēm veselības nozarē. Saistībā ar skandālu par pacientes piesiešanu pie gultas Veselības ministrija pašlaik izstrādā normatīvos aktus, kas noteiks, kādos gadījumos pacientu drīkstēs fiksēt, kādos nē. Tāpat turpinās Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta reorganizācija, kuras laikā jau panākts, ka no nākamā gada 1.janvāra dienesta darbiniekiem būs izdienas pensijas, kā arī panākts, ka dienests arī Rīgas apkārtnē pie pacientiem dodas ar savām automašīnām un šoferiem. Ministrs sola arī izvērtēt dienesta centralizācijas plusus un mīnusus, ņemot vērā sabiedrībā izskanējušo viedokli, ka agrāk, kad bija decentralizētā izsaukumu pieņemšana un brigāžu vadība, ātrā palīdzība operatīvāk esot nokļuvusi pie pacienta.
Pēc ministra teiktā tagad būs tā. Atļurbene būs morgā. Kamēr tu neviena nav, neviens nedežurēs. Ja kādu atvedīs, sanitāri Valdis vai Gena tur būs klāt ar ūdens spaini, lupatu un slotu. :DDD
Es vairākas reizes esmu ieminējies par iespēju atskurbināt dzērājus kādā no slimnīcas nenoslogotajām telpām, visādā ziņā, ārstiem viegli pieejamā. Bet mani neklausa...
Ministrs sola arī izvērtēt dienesta centralizācijas plusus un mīnusus, ņemot vērā sabiedrībā izskanējušo viedokli, ka agrāk, kad bija decentralizētā izsaukumu pieņemšana un brigāžu vadība, ātrā palīdzība operatīvāk esot nokļuvusi pie pacienta.
---------------------------- ------
ministrs pamanījis ļoti aktuālu problēmu.
Centralizētā ātrās palīdzības izsaukšana novedusi līdz absurdam. Bija tāds nepatīkams gadījums pirms pāris gadiem Jēkabpilī, kad pilsētā esošie ātrie bija spējīgi 1,5 km tik ′ātri′ pa pilsētu nobraukt, ka tikai pēc 27 min kundze 5.maršruta autobusā varēja saņemt palīdzību, kad tas bija jau par vēlu, jo sirds jau bija apstājusies! Tas bija aprakstīts arī iekš portāla delfi.
Nost ar centralizāciju! Lai ir kā agrāk, zvanam jābūt pa tiešo Jēkabpils ātrajiem! nevis kā tagad zvans aizklīst kaut kur ellē ratā, kur pie klausules atsaucas kaut kāda mamzele, kura pat nezina kur atrodas Jēkabpils... kamēr skaidri, tikmēr aizrit kāda liktenīgās minūtes ...
Ministra labi pateica,lai atgādina viņam iepriekšminētos solījumus,iestrādāsim tos normatīvajos aktos un tad virzīsim uz priekšu.Lūk, tā ir kārtīga rīkošanās.Nav kā mūsu Goguls ar Ragaini,kuri tikai kratās no problēmām nost,sakot naudas ir tik,cik ir.Šitādus "strādniekus"vajag dzīt prom, un ar steigu!
Labi, ka Beļēvičs atbrauca uz Jēkabpili! Ja dzīvotu tikai pa Rīgu, neuzzinātu, ko iepriekšējais ministrs solījis darīt. Kur valsts iestāžu un amatpersonu darbības pārmantojamības un nepārtrauktības princips?
Es nelasu daudzus lielos ziņu portālus tikai dēl kara propogandas no korespondentu un augstu amatpersonu puses. Apklausīties nevar :vai,vai,vai,gaisā redzēti,jūrā redzēti,zem zemes redzēti,karš nāk, dalīs iedzīvotājiem pakas ar nepieciešamo karam un, ko tik nē,sankcijas tādas un šitādas,ak par maz,ieplānosim vēl ,tūlīt iebruks 5 min laikā utt. .Un to skandina katru dienu.Tā nav zombēšana?Tas ir normāli?
Viņš ļoti labi zina, kādi bija iepriekšējo ministru plāni.
Zina arī to, ka iepriekšējo ministru vainas dēļ nav ieviests ES finasētais projekts e-veselība. Ir iztērēti 14,5 miljoni eiro, bet iedzīvotājiem nav(!) pieejams neviens no 31 plānotā pakalpojuma. No šā gada oktobra būs pieejami tikai e-receptes un darba nespējas lapas.
Ja projekts e-veselība tiktu ieviests jau 2013.gadā, trīs gadu laikā ieguvums(!) būtu bijis 3 miljoni eiro, noskaidrots tagad Belēviča vadītās Veselības ministrijas veiktajā pētījumā.
Portālā jekabpilslaiks.lv publicētie materiāli ir aizsargāti saskaņā ar Latvijas Republikas Autortiesību likumu. Jebkura jekabpilslaiks.lv publicēto materiālu kopēšana, modificēšana, uzglabāšana, arhivēšana un pilnīga vai daļēja publiskošana bez SIA Vidusdaugavas televīzija rakstiskas atļaujas ir kategoriski aizliegta.
Ja netiek ievēroti augstāk minētie noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.
Publicētie materiāli ne vienmēr saskan ar redakcijas viedokli. Par rakstos publicēto materiālu saturu atbild raksta autors. Redakcija neatbild par lietotāju komentāriem, forumā ievietotajiem ziņojumiem. Par reklāmas materiālu un sludinājumu saturu atbild to iesniedzējs.
Atslēgvārdi: Jēkabpils, Jēkabpils ziņas, Jēkabpils rajons, jaunumi, forums, sludinājumi, foto galerija, reklāma.
Lapas apstrādes laiks: 0.01752 sek.
Cienījamais lietotājs, Jekabpilslaiks.lv izmanto sīkfailus lai uzlabotu vispārējo pakalpojumu kvalitāti. Turpinot lietot portālu, jūs apliecināt, ka piekrītat mūsu Privātuma politikai, kā ari sīkdatņu izmantošanai. Es saprotu